Loosung kortermajadel

Sajajalgsed ja muud putukad

Kaitseme Teie kodu ja peret sajajalgsete ja muude putukate eest

Kodu jagamine ükskõik millisega meil leiduvatest tuhandetest putukaliikidest ei ole kunagi meeldiv.. 'Satikate' ja 'juhuslike sissetungijate' kraesse ei saa ajada mitte üksnes võimalikku haiguste levitamist, vaid nad on ka suutelised kahjustama meie kodust vara, rääkimata tõsistest kannatustest, mida nad võivad põhjustada paljudele herpetofoobidele (putukakartus).

Putukaprobleemide liigid

On tuhandeid erinevaid 'satikate' või 'juhuslike sissetungijate' liike, kuid mõned levinuimad on:

Sajajalgne

Sajajalgsed - Sajajalgseid on rohkem kui 100 liiki ja nende ühisteks tunnusteks on pikk keha, millel on 15 kuni 173 lüli. Igal lülil on üks paar jalgu. Sajajalgse peal on tundlad ja suised.

Sajajalgse kerel on kaks venoosset küünist. Neid kasutatakse enesekaitseks, samuti oma toiduallika püüdmiseks ja halvamiseks.

Sajajalgsed liiguvad üldjuhul väga kiiresti ja toituvad teistest putukatest.

Mõõdukas kliimas tundub sajajalgse hammustus sarnasena mesilase või herilase nõelamisele, samas kui suurema sajajalgse liigi hammustus, eelkõige troopikas esinevate liikide oma, ei ole mitte üksnes kohutavalt valus, vaid jätab hammustuskohale ka kaks torkehaava.

Attagenus mezatoma 1

Harilik nahanäkk

putukaid erineva kuju, suuruse ja värvitooniga, kuid üldiselt meenutavad nad kujult lepatriinut ning värv varieerub mustast pruunini ning isegi valge ja kollaseni. Täiskasvanud putukad on üldiselt 2-3 mm pikkused.

Täiskasvanud isendid ei kahjusta Teie kodu, kuna nad eelistavad elada väljas ja toituda nektarist ja õietolmust. Ent suve lõpupoole tungivad nad eluruumidesse munema, kasutades selleks mis iganes naturaalseid materjale (kardinaid, vaipu). Nahanäkk võib korraga muneda kuni 40 muna.

Munadest kooruvad 2 kuni 3 nädala jooksul vastsed (tuntud ka kui karvakarud) ja just need põhjustavad kahju, toitudes mis iganes naturaalsest kiulisest materjalist, nagu vaibad, pehme mööbel ja rõivad.

kalatäi

Majasoomukas -täiskasvanud isendid on 10-12 mm pikkused, hõbehallid ja torpeedokujulised, kolme karvaga alakeha lõpus. Majasoomukas vajab eluks niiskust, sooje tingimusi ning neid leidub seetõttu sageli vannitubades ja köökides. Nad toituvad toidujääkidest ja kuigi nad eelistavad tärkliserikast toitu, on nad suutelised seedima tselluloosi ja võivad põhjustada tõsist kahju ligipääsemisel maalidele või raamatutele.

kõrvahark

Kõrvahark - täiskasvanud isendid on 14-23 mm pikkused, tumepruuni värvi ja tagakehas asuvate kombitsatega. Kombitsad, mis isastel on kaardus ja emastel sirged, ei ole mürgised, vaid kergelt näpistavad. Emane muneb umbes 40 muna aastas, kasvatades seejärel järeltulijad ise üles - see on putukate maailmas ebatavaline. 

Kõrvahargid toituvad rohelistest ja muudest taimedest, olles seega suuremaks nuhtluseks aias.

Kuidas sajajalgsetest ja muudest putukatest hoiduda

Sissepääsukohtade sulgemine võib aidata vältida juhuslikku sissepääsu. Võtmeohtudeks on uste all või torude ümber olevad ja õue või naabervaldustesse avanevad praod.

Sulgege ka praod, kus antud putukad võivad peituda - paljud neist putukatest, nagu kõrvahargid ja harilikud nahanäkid, on öise eluviisiga ja peidavad end päevasel ajal seinapragudes ja -lõhedes, põrandaliistude ümbruses ning pistikupesade taga.

Puhastage vaipu ja riideid regulaarselt tolmuimejaga, et eemaldada nahanäkkide munetud munad ja kasutage regulaarselt putukaid hävitavaid vaibašampoone.

Tavaliselt ilmuvad putukad kodudesse toitu ja vett otsima, seega välistage nende kättesaadavus, võttes tarvitusele järgmised meetmed:

  • Säilitage toitu karpides või suletud plastikkottides
  • Puhastage viivitamatult ja hoolikalt toidujäätmed ning mahakukkunud toit
  • Koristage toidupuru külmiku või pliidi alt
  • Peske kasutatud toidunõud ja söögiriistad viivitamatult
  • Kõrvaldage ööseks ruumidest lemmikloomatoit, vesi ja prügikastid
  • Hoidke prügi või kompost suletud tünnides
  • Ärge jätke vedelema musti mähkmeid ega määrdunud rõivaid
  • Ärge jätke ööseks kraanikaussidesse ega ämbritesse vedelikke

Majasoomukadvajavad elamiseks niisket ja sooja õhku, seega hoolitsege selle eest, et Teie toad oleksid kuivad ja hästi õhutatud.

Kuidas putukatest vabaneda

Probleemi tähelepanuta jätmisel seavad mõned juhuslikud sissetungijad end kiiresti sisse ja paljunemisel levivad edasi ka naabervaldustesse.

Hariliku nahanäki esinemisel soovitame kõik vaibad põhjalikult tolmuimejaga puhastada ja pesta putukatõrjeks ettenähtud vaibapuhastusšampooniga. Viige keemilisse puhastusse kõik riideesemed, kardinad või pehme mööbel, millel täheldate hariliku nahanäki vastseid.

Sajajalgsete ja muude putukate tõrje kodustes tingimustes

Turul on saadaval lai valik tooteid, mis toimivad efektiivselt terve rea putukate ja muude "kutsumata külaliste suhtes". Ohutu ja efektiivse toime tagamiseks järgige palun vastavate toodete kasutamisjuhiseid.

Nende vahenditega võib olla keeruline pääseda ligi putukate peidukohtadele nurkades, pragudes ja lõhedes. Suurema kahjuriprobleemi puhul on nende lõplikuks hävitamiseks sageli vaja professionaalide abi.

Professionaalne kahjuritõrje

Enamik nn muudest putukatest on kahjuriteks pigem välitingimustes. Samas mitte alati ja mõnedest neist on äärmiselt keeruline vabaneda. DIY tooted võimaldavad teha vahetut tõrjet; juba pikemat aega paljunenud putukakoloonia hävitamiseks vajate reeglina professionaalide abi.

Rentokil'i tehnikud on varustatud paljude võimsate putukatõrje vahenditega, mis hävitavad ka kõik muud putukad.

Meie patenteeritud tooted (putukapulbrid, geelpihustid) on inimestele ja loomadele kahjutud.

Rentokil pakub väljakutseteenust kahjurite tõrjeks Teie kodus. Teenindame kiirelt, efektiivselt ja ohutult Teie pere ja lemmikloomade jaoks.

Kui soovite täiendavaid nõuandeid või välja kutsuda Rentokil'i tehniku, helistage meile numbril 800 3003.