Loosung kortermajadel

Rentokil kirbutõrje

Kaitseme Teie kodu ja peret kirpude eest

Kirbud on kodudes tavaliseks probleemiks, eriti juhul, kui peetakse kasse või koeri. Neid esineb ka sageli siis, kui kolida kohta, kus on varem peetud lemmikloomi.

Kuigi kirbud võivad levitada haigusi, juhtub seda meil väga harva. Selle asemel on peamiseks mureks vaevused, mida kirbuhammustused inimestele ja lemmikloomadele põhjustavad.

Kirbu iseloomustus

Kirpe on palju liike, kuid enamik neist on 2-3 mm pikkused ja punast või pruuni värvi.

Täiskasvanud kirbud hammustavad augu läbi imetajate või lindude naha, et verd imeda. Kirbuvastsed seevastu toituvad vaipades või voodiriietes leiduvast orgaanilisest ainest ja seega võib puhtas keskkonnas nende elutsükkel aeglustuda.

Kirpude kookonid võivad jääda magavasse olekusse kaheks aastaks või kauemakski, neid äratab sammude poolt tekitatud vibratsioon. Kirpude puhul on väga levinud viis jääda magavasse olekusse tühjas majas, kuid ärgata siis, kui inimesed sisse kolivad.

Kirpude tuvastamine

Kirp - nüüdseks suhteliselt ebatavaline, v.a talude ümbruses
  • Inimesekirp - Inimesekirbud on arengu käigus spetsialiseerunud erinevatele imetajatele, kuid selline kirp, kes elab peamiselt inimesel (ja mõnel sarnase nahaga loomal), on nüüdseks meil siiski haruldus. Erandiks on talude ümbrus, kus sigadel leiduvad kirbud võivad hüpata inimestele. Kirbud hammustavad kehal kõikjalt ja neid seostatakse sügelusega, mis tekib kirpude ronimisest mööda nahka.
Kassikirp - levinuim kodus esinev kirp
  • Loomakirp - Loomakirbud hammustavad inimesi, kuid ei ela inimkehal. Nad hammustavad käsi ja keha, kui tegeleda lemmikloomade või nende asemetega, kuid levinuimaks kirbuhammustuste kohaks on jalalabad ja -sääred. Enamasti leidub vaipadel ja lemmikloomade asemetel paalju rohkem kirpe, kui loomadel endil; nad hüppavad üles ja hammustavad lähenevaid inimesi

Kirbuhammustuste ravimine

Kirbuhammustustel tekib keskele väike tume täpp, mille ümber on punakas piirkond; tekkiv paistetus on väiksem kui teiste putukahammustuste puhul. Üks kirp hammustab vere otsingul samas piirkonnas sageli kaks või kolm korda.

Kirbuhammustust tuntakse tavaliselt koheselt, kuid see ei tee erilist valu. Kehareaktsioonist tulenev sügelus põhjustab ebamugavust. Palun vaadake peatükki teemal Putukahammustuste ravimine lisanõuanded.

Lastel on suurem risk saada kirpude poolt hammustatud, eriti põrandal mängides. Nad kipuvad olema kirbuhammustuste suhtes ka täiskasvanutest tundlikumad.

Pärast mitut kirbuhammustust võivad osad inimesed muutuda allergiliseks, millest võib kujuneda sügelev lööve või ekseem. Ravi osas pidage vajadusel nõu apteekriga

Kui inimestele põhjustavad kirbud kannatusi, siis lemmikloomi kurnavad kirbuhammustused sageli veelgi rohkem.

Lemmikloomade kaitsmine kirpude eest

Isegi parima hoolitsuse korral on raske oma koera või kassi täielikult kirpude eest kaitsta.

Kui Teie lemmikloomal on kirbud, siis tõenäoliselt sügab ta end sagedamini või püüab hammustada karva sees asuvaid kirpe. Kirpude vältimiseks võib piisata kirbukammist ja sagedasest harjamisest, täiendava ravi osas soovitame konsulteerida oma loomaarsti või lemmikloomapoega.

Konsulteerige oma loomaarstiga ärritusnähtude, nagu nahapunetuse esinemisel või kui täheldate looma karvkattes karvadeta laike.

Kuidas kirpudest vabaneda

Kui Teil on lemmikloomad, on oluline vältida kirpude levikut vaipadesse ja voodiriietesse:

  • Kirpude ja nende munade eemaldamiseks puhastage tolmuimejaga vaipu ja mööbliesemeid, kus lemmikloomad magavad. Kasutage võimsaimat programmi, mis ei kahjusta kangast. Tühjendage sageli tolmukotti, kuna kirbud on endiselt elus.
  • Raputage või kloppige vaipu ning lemmikloomade asemeid õues, et kirbud ja nende munad välja kukuksid
  • Kirpude hävitamiseks peske lemmiklooma aset iga nädal, eelistatavalt temperatuuril üle 50 C
  • Vahetage voodiriideid, vaipu jne ettevaatlikult, et vältida kirbumunade levikut
  • Ärge asetage lemmikloomade asemeid vaipadele, vaid pigem näiteks puitpõrandatele

Kirpude väiksema leviku korral võib piisata putukatõrje- või kirbutõrjevahendi piserdamisest vastavasse piirkonda.

Suurem levik võib haarata kogu maja ja võib vajada professionaalset tõrjet.

Rentokil väljakutseteenuse raames pakume nii kirpude kui ka teiste Teie kodus esinevate kahjurite tõrjet. Teenindame kiirelt, efektiivselt ja turvaliselt Teie pere ja lemmikloomade jaoks.

Kui soovite lisanõuandeid või tellida väljakutseteenust kirpude tõrjeks, siis helistage meile numbril 800 3003.